Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 558543

Kaplica cmentarna (dawna)



Budowa
1639r.
Status
Nie istnieje
Likwidacja
1972r
 
Kaplica cmentarna umieszczona była prawie w środku nieregularnego placu cmentarnego przyległego do ul. Polkowickiej , wiodącej z rynku miasta ku szosie na Polkowice . Kaplica stała w otoczeniu kliku starszych nagrobków pochodzących z I połowy XIX w. Cmentarz postawiony na skraju miasta jak podaje dokument cytowany w zmiankowym dziele H. Schnel’a , założony w r. 1600 na przedmieściach miasta Rudna za bramą Polkowicką.
Historia obiektu
Jedyne wzmianki z przytoczonych przez H. Schnel’a w jego ...
Kaplica cmentarna umieszczona była prawie w środku nieregularnego placu cmentarnego przyległego do ul. Polkowickiej , wiodącej z rynku miasta ku szosie na Polkowice . Kaplica stała w otoczeniu kliku starszych nagrobków pochodzących z I połowy XIX w. Cmentarz postawiony na skraju miasta jak podaje dokument cytowany w zmiankowym dziele H. Schnel’a , założony w r. 1600 na przedmieściach miasta Rudna za bramą Polkowicką.
Historia obiektu
Jedyne wzmianki z przytoczonych przez H. Schnel’a w jego dziele dokumentów stwierdzają , że na wydzielonym w r. 1600 terenie nowego cmentarza ewangelickiego przeprowadzono drugoplanową budowę kaplicy cmentarnej , którą rozpoczęto budować w r. 1639. Żaden z cytowanych dokumentów nie mówi kiedy zakończono budowę i kto ja wykonał. Duża staranność wykonania ambony , ołtarza i ławek przyściennych pozwala przypuszczać , ze do wykonania wystroju wnętrza przystąpiono znacznie później po wykończeniu kaplicy w stanie surowym . Jak na kaplicę wyłącznie cmentarną , kaplica była budynkiem wyjątkowo dużym a wielkością swoją przewyższała nawet niejeden wiejski kościół. Prawdopodobnie kaplica nie była remontowana wcześniej jak w 1825 r. o czym świadczyła data na desce w pobliżu ambony z napisem : Renovatum 1825. Wzmiankowany remont dotyczył pewnie tylko wzmocnienia i odnowienia empor , ławek przyściennych a być może pobielenia wnętrza.
Opis kaplicy cmentarnej
Kaplica była budynkiem orientowanym o bryle powstałej na zasadzonym planie prostokąta z trójściennie zamkniętym słabo poza bryłę wydzielonym prezbiterium. Był to budynek jednoprzestrzenny o częściowym podziale przestrzeni wewnętrznej w układzie poziomym przez głębokie empory: północną i zachodnią (muzyczną). Dodatkowy podział salowej przestrzeni wnętrza wprowadzała ściana wydzielająca pod empory lożę graniczącą z zakrystią kaplicy . Zakrystia znajdowała się we wspólnej bryle budynku od południa i graniczyła z prezbiterium . Do kaplicy była dostawiona od zachodu przybudówka drewniana kryta dachem dwuspadowym , służąca jako kruchta z wiodącymi weń na chór muzyczny schodami . Ściany kaplicy z otworami okiennymi umieszczonymi w dwóch kondygnacjach . W elewacji południowej znajdował się otwór drzwiowy umieszczony w pośrodku ściany . Po obu jego stronach znajdowała się para identycznych okien o podziale 12-polowym. W kondygnacji wyższej znajdowały się cztery prostokątne okna sięgające okapu dachu z podziałem osiemnasto polowym. Na wspomnianej elewacji południowej znajdowały się cztery przystawione płyty nagrobne , kamienne , pochodzące z XVII i XVIII w. W elewacji północnej znajdowały się dwa otwory drzwiowe . Drzwi na osi elewacji prowadziły do wnętrza kaplicy . Drzwi od wschodu na tejże elewacji prowadziły do zakrystii. W kondygnacji niższej opisywanej elewacji znajdowały się cztery identyczne okna o podziale 12-polowym . Nad nimi na osiach zmiennych znajdowały się cztery prostokątne okna sięgające okapu dachu wszystkie były identyczne o podziale osiemnasto polowym . Prezbiterium kaplicy zamykały cztery ściany niemiarowego wieloboku. W ścianie południowej zamknięcia prezbiterium było okno o podziale osiemnasto polowym . W ścianie południowej tegoż zamknięcia znajdowało się identyczne okno umieszczone trochę niżej. Na ścianie osiowej prezbiterium wisiał duży krucyfiks zawieszony na tle czarno malowanych desek , w obramieniu uszakowatym . Pod obramowaniem był kartusz z napisem niemieckim , gotyckim. Ściana zamykająca zakrystię od wschodu była z okienkiem prostokątnym leżącym o podziale dwunastopolowym . Do ściany były dostawione dwie płyty nagrobne w obramowaniu ceglanym , tynkowanym. Dach był czterospadowy , kryjący czteroboczne zamknięcie prezbiterium , schodził nieco niżej dwuspadowy dach nad nawą budynku . Na dachu budynku od strony zachodniej znajdowała się drewniana sygnaturka wieżyczki kaplicy .
(Opis Piotra Cholewy – w opisie dodano czas przeszły – zaczerpnięto ze strony , gdzie można podziwiać zdjęcia wnętrza nieistniejącej już kaplicy - ) Decyzją Urzędu Wojewódzkiego z dnia 07.11.1972 r. kaplicę cmentarną rozebrano .
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1899-1920
    komentarze: 0
    Nieistniejący już kaplica cmentarna (kościół pochówkowy) z 1639 ...
  • Data: 1912
    komentarze: 0
    Kaplica w Rudnej. Wydawca Carl Harte.